Ako nainštalovať windows 10

Pred inštaláciou si zálohujte všetky potrebné súbory z HDD teda hardisku, pretože po inštalácií prídeme o všetky uložené dáta. Vložíme do počítača alebo notebooku inštalačné DVD alebo USB kľúč s inštalačkou Windows 10. Ako si ju vytvoríme nájdete v článku - Ako vytvoriť USB inštaláciu s windows 10. Po reštartovaní počítača, ešte pred jeho zapínaním, keď sa nám rozsvieti obrazovka, stláčajte klávesu bootovania. Najčastejšie boot vyvolávame klávesou F1, F2, F9, alebo F12. Prípadne notebooky lenovo majú špeciálne tlačítko, nachádzajúce sa pri konektore, do ktorého zapájame nabíjačku. Ním sa boot vyvoláva vo vypnutom stave, stačí ho zatlačiť a automaticky nabehne menu, v ktorom si vyberieme boot. V niektorých modeloch pc alebo notebooku pri jeho zapnutí píše informáciu akým tlačitkom sa dá bootovanie vyvolať.

Zavedenie bootovania Windows 10

Po úspešnom vyvolaní bootovania si vyberiete buď USB disk alebo DVD disk, podľa toho na akom zariadení máte nahodenú inštaláciu Windows 10. Je potrebné si vybrať medzi UEFI alebo bez UEFI systémom. Ak Vám vybehne táto možnosť zadajte UEFI USB alebo UEFI CD DVD ROM. Ak nevybehne tak UEFI možnosť pravdepodobne nemáte. To však nie je dôležité. Ak Vám nabootoval systém windows pokračujte podľa krokov ktoré od Vás inštalácia žiada. Je potrebné potvrdiť stlačením akejkoľvek klávesy aby začal bootvať pri požiadavke: Press any key to boot from CD or DVD a začne načítavať Windows.

Windows 10 výber pri inštalácií

Niektoré vytvorené inštalácie si vyžadujú, aby ste si vybrali edíciu home alebo pro. Vy pravdepodobne v počítači budete mať home, ten je predinštalovaný vo väčšine notebookov a počítačov s predinštalovaným systémom pri kúpe. Ak máte verziu pro, písal by Vám to Váš systém. Vyberte si inštalovaný jazyk, pokiaľ nie je nastavený ako Slovenčina. To isté musíte odkontrolovať a vybrať v prípade formátu pre čas a meny. Skontrolujte si či je prepnutá klávesnica na Slovenská. Ak to máte nastavené správne, kliknite na ďalej. Tak potvrďte tlačidlo nainštalovať.

Kód systému windows 10

Kód pre windows 10 dáte preskočiť, ak ste mali pred tým nainštalovaný Widnows 10 po inštalácií si ho vezme počítač alebo notebook po pripojení na internet automaticky. Ak chceš vedieť viac otvor Aktivácia Windows. Ak sa jedná o čistú inštaláciu, kde ste si zakúpili product key alebo seriové číslo, je potrebné ho zadať. Zaškrtnite prijímam licenčné podmienky a pokračujte tlačidlom ďalší.

Typ inštalácie Windows 10

Máte dve možnosti inštalácie a to aktualizovať alebo vlastná. Klikneme na možnosť vlastná. Objaví sa tabuľka s Vašimi oddielmi na disku. Tí ktorý majú v počítači dve disky, budú tam rozpísané obe. Disk kam chcete nainštalovať Windows je potrebné najprv úplne zhodiť, aby sa disk sformátoval a nezostali tam nechcené oddiely alebo zápisy, ktoré by mohli počítač neskôr spomaľovať alebo robiť chyby. Preto je potrebné kliknúť na každý jeden oddiel disku a použiť tlačitko odstrániť. Ak tam náhodou nemáte možnosť odstrániť, kliknite na rozšírené možnosti, potom sa tam objaví. Ak Vám ostane iba jeden oddiel disku, takže bude jeden celý, kliknete na tlačidlo nový. Vytvorí oddiely disku a dáte naformátovať ten najväčší (Windows by ho mal automaticky označiť). Potom kliknete na ďalší. Ak máte strach z nastavovania, kliknite na celý oddiel a dajte rovno ďalší a vytvorí si oddiely HDD úplne sám a začne inštalovať.

Nainštalovaný windows 10

Po reštarte vyberte USB disk alebo DVD disk z mechaniky a dokončenie inštalácie môže pokračovať. Vyberiete si možnosť nastavenia: Použiť expresné nastavenie. Po ďalšom načítavaní v závislosti od rýchlosti Vášho notebooku alebo počítača príde nastavovacia fáza.

Prvý štart windows 10

Bude od Vás pýtať pripojiť sa k sieti internet, pripojte sa a prichádza konto Microsoft, vy si ho môžete, ale nemusíte použiť. Osobne túto možnosť dávame preskočiť a zadávam uživateľské meno bez hesla. Po nastavení dáme ďalej a systém dokončí komplet nastavenie do funkčného stavu. Tým, že je pripojený na internetovú sieť, stiahne si sám základné drivery potrebné k fungovanu počítača. Ako si nainštalovať základné aplikácie potrebné k bezproblémovú fungovaniu systému Windows 10 nájdete v článku - Inštalácia programov Windows 10.

Ako nainštalovať windows 10 video návod