Aktivácia windows 10

Spoločnosť Microsoft už niekoľko rokov inovuje svoj systém pre počítače s názvom Windows. Prešli rôznymi verziami systému, pričom niektoré mali menšie, iné väčšie systémové chyby. Najstaršie verzie, prvotné programy, spoločnosti Microsoft boli pre ľúdí ťažko pochopiteľné a preto spoločnosť vymýšľaľa jednoduchší systém, ľahko ovládateľný a pochopiteľný ľuďom. Ďalšie verzie systému, ktoré vymýšľali boli ľahko napadnuteľné hackermi a pirátske nelegálne verzie sa dokázali ľahko zlegalizovať rôznymi spôsobmi. Vždy sa vymyslel iný spôsob legalizácie, na ktoré spoločnosť Microsoft vymýšľaľa bezpečnostné záplaty. Nie vždy sa však spoločnosti podarilo zabrániť úniku nelegáneho systému a ani v tejto dobe sa jej to nedarí. Rôzne typy systému, mali rôznu funkcionalitu, niektoré boli úplnými prepadákmi, iné na svoju dobu najlepšími systémami, aké spoločnosť Microsoft vymyslela. Vždy sa snažili priniesť aktualizácie na vyrovnanie systémových chýb, ale žiaden z vymyslených systémov, nikdy nefungoval stopercentne.

História aktivácie systému Windows

Po rokoch vývoja technológie, počítačov a počítačových systémov sa technológia začala šíriť veľkou rýchlosťou. Počítače začali byť súčasťou mnohých kancelárií a domácnosti. Viac počítačovo zručný užívatelia, si dokázali svoje systémy v prípade potreby samy preinštalovať. Všetci legány užívatelia systému windows mali po zakúpení k dispozícií svoje produck key číslo na aktiváciu systému. Pri kúpe počítača alebo notebooku so systémom, bolo toto číslo na nálepke, ktorá sa nachádzala niekde na počítači alebo inštalačnom CD. Pri notebookoch bola táto nálepka nalepená pod batériou alebo na zadnej strane notebooku. Pri inštalácií sa zadalo toto číslo a systém sa po pripojení na internet sám aktivoval. Táto možnosť okamžitej aktivácie bola obmedzená na pár inštalácií. Po ďalších preinštaláciach bolo potrebné zavolať na bezplatné telefónne číslo Microsoftu, kde sa Vám ozval príslušný človek, ktorý Vám po nadiktovaní kódu z nálepky systém aktivoval. V prípade ak nebol dostupný konkrétny človek, hovor sa presmeroval na robota, ktorý systém aktivoval za pomoci zadania kódu na klávesnici telefónu. Po dlhých rokoch prišla od spoločnosti Microsoft novinka aktivácie. Vidaním systému Windows 8 sa aktivácia stala úplne bezproblémovou, kedy si notebook s UEFI kód vytiahol sám po pripojení na internet a overil si ho.

Aktivácia systému windows 10

S novým vydaním systému Windows 10 sa upravil aj spôsob aktivácie Vášho operačného systému. Spoločnosť Microsoft ich nikde verejne neoznámila, nakoľko sa snaží chrániť pred pirátmi a nelegálnym používaním ich systému. Aktivácia sa však s predchádzajúcimi verziami prevádza v oveľa zjednodušenej podobe a to najmä pri neskoršej čistej inštalácií systému Windows 10. Pri úplne prvej inštalácií nového legálneho systému Windows 10 zadáte svoj produktový kľuč, ktorý pri reinstale už nie je potrebné zadávať. Dôvodom je, že tento systém funguje na novom princípe, kedy si stav aktivácie uchováva v cloude. Tým pádom pri preinštalovaní systému, krok aktivácie jednoducho môžeme preskočiť a po doinštalovaní, keď systém rozpozná že Windows 10 už bol na počítači nainštalovaný, prevezme si aktiváciu. Samozrejmosťou je, že počítač sa musí pripojiť na sieť, až potom sa sám aktivuje.

Pri prechode na systém Windows 10 zo systémov Windows 7 a Windows 8 to bude fungovať takto: Ak urobíme prechod na najnovší systém, Windows 10 si vytvorí svoje unikátne ID pre konkrétne zariadenie. Toto ID je vytvorené na základe produktového kľúča a hardvéra Vášho počítača. Preto ak neskôr preinštalujete Windows na rovnakom hardvéri a s rovnakým produktovým kľúčom, aktivácia Windowsu 10 prebehne automaticky. Spoločnosť Microsoft myslela dokonca aj na dané verzie systémov Windows. Pri prechode na Windows 10 si inštalačný program skontroluje pomocou Software Licensing Manager Váš súčasný stav aktivácie. Ak ju vyhodnotí za originál, systém vytvorí licenčný certifikát, ktorý je uchovaný s unikátnym ID zariadenia a taktiež verziou Windowsu. To pre Vás znamená, že ak ste mali aktivovanú napr. verziu Windows 7 Pro a urobíte inováciu systému na Windows 10, systém si prenesie danú verziu, takže budete mať systém Windows 10 Pro.

Nezabudnite si po novej instalacii vypnúť sledovanie - Ochrana súkromia windows10