Ochrana súkromia windows10

Windows 10 je automatický predvolený na odosielanie údajov o Vás, o Vašej činnosti, využívaní programov a pod. Netreba sa však báť ísť na aktualizáciu Windows 10, pretože tak ako vo všetkých službách, aj tu sa to dá vypnúť a pozakazovať odosielanie údajov. Treba len trocha čítať a vypnúť požadované služby. Je to úplne rovnaké zbieranie údajov ako v prípade Google, Instagram, Facebook... Čo vypneme, to máme pod kontrolou, ale vždy to treba riešiť s rozumom. Veľa ľudí trpí tzv. paranojou, že o Vás aktualizáciou budú vedieť všetko, aj to čo netreba, ale ak si to zoberieme z praktického hľadiska, zber informácií slúži na marketingové účely a údajne na inováciu tak, aby Vám pomohla. A napokon každý Windows, každý Andoid, každý Apple zbiera o Vás údaje a ani o tom neviete. Aktualizáciou systému získate kompatibilitu programov, kde v starších systémoch Windows sa môže stať, že prestanú fungovať. A preto čítajte, nastavujte podľa návodov a budete mať všetko v poriadku.

Na začiatok je dobré povedať, že je lepšie využívať Windows 10 bez konta Microsoft, to znamená bez konta outlook.sk, outlook.com a pod. Na jednej strane je to služba, ktorá robí zálohu, na strane druhej, ukladá a predvoľuje veci, ktoré pre Vás nie sú až tak potrebné. Všetky aplikácie, ktoré fungujú len cez konto Microsoft, sa dajú využívať aj iným spôsobom. Nám osobne vadí to, ak sme prihlásený do Microsoft konta a vyhľadávame si veci na internete, zistí si o nás z ktorého miesta sme na internete prihlásený a tým pádom nám prispôsobuje výsledky hľadanie podľa relevancie miesta odkiaľ sme. Súčasne si pamätá všetky naše záujmy a tie si predvoľuje. To isté platí aj pre konto Google, preto sa pri vyhľadávaní odhlásime z gmailu.

Ochrana súkromia na Windows 10

Ak ste si pri aktualizácií systému alebo pri čistej inštalácií Windows 10 potvrdili expresné nastavenia, netreba sa obávať. Vysvetlíme si, ako jednoducho skontrolovať, dostaviť a poprípade opraviť nastavenia súkromia vo Vašom počítači so systémom Windows 10.

Vypíname položky na ochranu pre nás vo Windows 10

Klikneme na ŠTART pravým tlačidlom. Vyberieme si Nastavenia a otvoríme Ochrana osobných údajov.

Zmena možností ochrany osobných údajov Windows 10

Všeobecné nastavenia

1/ Umožniť aplikáciám použiť moju reklamnú identifikáciu na zlepšenie ich používania - vypneme.
2/ Zapnutie filtra SmartScreen na kontrolovanie webového obsahu (URL adries), ktorý sa používa v aplikáciách Windows obchod - vypneme.
3/ Odošlite spoločnosti Microsoft informácie o tom, ako píšete, a pomôžte nám do budúcnosti zlepšiť písanie na klávesnici rukou - vypneme.
4/ Umožnenie prístupu webových lokalít k môjmu zoznamu jazykov na poskytovanie lokálneho obsahu - vypneme.

Poloha vo Windows 10

1/ Určenie polohy zariadenia, klikneme na zmeniť a vypneme.
2/ Vymazať históriu v tomto zariadení - vymazať.
3/ Skontrolujeme aplikácie či sú vypnuté, ak nie vypneme ich.

Fotoaparát Windows 10

1/ Umožnenie používania môjho fotoaparátu v aplikáciách - vypneme.
2/ Skontrolujeme aplikácie či sú vypnuté, ak nie vypneme ich.
Vypnutie nijak neovplyvní funkciu fotoaparát v aplikáciách.

Mikrofón Windows10

1/ Umožňuje používanie môjho mikrofónu v aplikáciách - vypneme.
2/ Skontrolujeme aplikácie či sú vypnuté, ak nie vypneme ich.
Vypnutie nijak neovplyvní funkciu mikrofón v aplikáciách.

Reč, písanie rukou a písanie na klávesnici

1/ Windows a Cortana sa môžu naučiť rozpoznávať Váš hlas a rukopis a poskytovať vám tak lepšie odporúčania. Budeme zhromažďovať informácie, ako sú kontakty, posledné udalosti kalendára, vzorce reči a rukopisu. Ťukneme na spoznať ma a dáme vypnúť.

Informácie o konte Windows 10

1/ Umožnenie prístupu k môjmu menu, obrázku a ďalším informáciám o konte z aplikácií - vypneme.

Kontakty Windows 10

1/ Vybrať aplikácie s možnosťou prístupu do Vašich kontaktov. Niektoré aplikácie potrebujú fungovať podľa očakávaní Vypnutie týmto spôsobom môže obmedziť jej funkčnosť. - Skontrolujeme aplikácie či sú vypnuté, ak nie vypneme ich.
Vypnutie funkcie kontakty nijak neovplyvní Vašich emailových klientov ako Outlook, Thunderbird a pod.

Kalendár Windows10

1/ Vybrať aplikácie s možnosťou prístupu do kalendára. Niektoré aplikácie potrebujú mať prístup do Vášho kalendára, aby mohli fungovať podľa očakávaní. Vypnutie týmto spôsobom môže obmedziť jej funkčnosť. - Skontrolujeme aplikácie či sú vypnuté, ak nie vypneme ich.

Výmena správ Windows 10

Umožňuje čítania alebo odosielania správ (SMS alebo MMS) z aplikácií - vypnúť.
info: v prípade tabletov alebo telefónov, kde využívame priamo SIM kartu od mobilného operátora, je táto voľba na zvážení. Preto ak by niečo nefungovalo, treba sa k tejto funkcií vrátiť.

Vysielače Windows 10

1/ Niektoré aplikácie pomocou bezdrôtových vysielačov vo vašom zariadení, napríklad Bluetooth, odosielajú a prijímajú údaje. Niekedy musia aplikácie tieto vysielače vypnúť a zapnúť, aby mohli fungovať tak, ako majú - vypneme.
Info: predpokladám, že čítať sme sa naučili na základnej škole :) a preto, ak nejaká aplikácia bude potrebovať vypnúť alebo zapnúť vysielač kvôli reštartu a správnemu fungovaniu, zvládnete to aj manuálne.

Ostatné zariadenia Windows 10

1/ Synchronizovať so zariadeniami. Povoliť aplikáciám automaticky zdieľať a synchronizovať informácie s bezdrôtovými zariadeniami, ktoré sa priamo nespárujú s Vašim počítačom, tabletom, alebo telefónom - vypneme.
info: Toto nastavenie slúži aplikáciam v počítači na automatické stiahnutie informácií zo zariadenia, ktoré sa bezdrôtovo pripojí na Vaše pc. Nebráni to bezdrôtovému pripojeniu a prenášaniu súborov z počítača do zariadenia a opačne. V prípade nenačítania zariadenia alebo nefunkčnosti niektorých služieb môžete túto funkciu zapnúť.

Pripomienky a diagnostika Windows10

1/ Windows by mal požiadať o moje pripomienky vyberieme - nikdy.
2/ Diagnostické údaje a údaje o používaní. Odoslať údaje o zariadení do spoločnosti Microsoft. Prepneme na - základné.
info: každé zariadenie potrebuje odosielať nejaký údaj o svojej funkcionalite, aby si vedel stiahnuť potrebné ovládače a aktualizovať bezpečnostné diery. Tejto časti sa báť netreba, pretože je to rovnaké odosielanie ako majú aj staršie systémy Windows.

Aplikácie na pozadí Windows 10

Povoliť aplikáciám spúšťanie na pozadí. Vyberte, ktoré aplikácie môžu dostávať informácie, odosielať oznámenia a aktualizovať sa aj vtedy, keď ich nepoužívate. Vypnutím aplikácií na pozadí sa môže šetriť energia.
info: V našom prípade sme vypli všetky aplikácie na pozadí, ak sa potrebuje aplikácia aktualizovať, vie to aj bez toho, aby nám spomaľovala Windows.

Vypnutie pre bezpečnosť wifi pripojenia Windows 10

1/ Vedľa štart klikneme klikneme na lupu, zadáme nájsť wifi.
2/ Vyberieme zmeniť nastavenia wifi.
3/ Spravovať nastavenia wifi.
4/ Pripojiť k navrhovaným otvoreným hotspotom, čo znamená akákoľvek sieť, ktorá je voľne dostupná. Ak ju nepoznáte, môže ju niekto zneužiť na prístup do Vášho pc a odsledovanie Vašej komunikácie či už súkromnej alebo pracovnej. A takto Vám môžu uniknúť napr. údaje z bánk, mailov a pod.. - túto kolonku teda vypneme.
5/Pripojiť k sieťam zdieľaným s mojimi kontaktmi. Túto položku rovnako vypneme, nakoľko microsoft si ukladá hesla v šifrovanej podobe a nikto nám nezaručuje, že ich nepoužije, lebo rozšifrovať ich nie je žiaden problém.

Informácie pre Vás o Windows 10

Vypnutím týchto nastavení je Váš počítač alebo notebook spoľahlivo chránený a Vy ho môžete naplno využívať. Jeho výhoda je v tom, že pc a rovnako notebook sú niekoľkonásobne rýchlejšie a bezpečnejšie v ochrane pred vírusmi, napadnutím, hackovaním a pod. Nie je potrebné nahadzovať do systému aplikácie cez tzv. obchod, ale vždy si môžete nainštalovať konkrétne veci napriamo, čím sa nebudú odosielať informácie ktoré nemusia. Máme tým na mysli napríklad skype, facebook messenger... Všetky tieto veci môžete stiahnuť a nainštalovať úplne jednoducho.