Úprava veľkosti obrázkov v programe GIMP

Program Gimp sa využíva na editáciu (úpravu) obrázkov. Je to Open Source aplikácia voľne distribuovaná pod licenciou GPL. Má bitmapový editor s čiastočnou podporou vektorovej grafiky. A vďaka tomuto programu sa budú obrázky na Vašu webstránku alebo e-shop spravovať úplne jednoducho.

Úprava veľkosti obrázkov - GIMP - download

Stiahnete súbor, kliknete naň, rozbalí sa vám zo zip súboru a otvorí sa inštalácia. Kliknete na tlačidlo next, znova next kde odsúhlasíte licenčné podmienky, kliknete na install now. Nainštaluje sa Vám program Gimp. Na konci je zaškrtuné Launch Gimp. Kliknete na tlačidlo Finish a program sa spustí.

Zmenšenie obrázkov pre webstránku

Na web stránku, eshop alebo webový portál je potrebné zmenšovať fotografie, v opačnom prípade by mali užívatelia problém pri pomalom internete, tieto časti web stránok rýchle a pohodlne otvoriť. Treba si uvedomiť, že nie každý užívateľ má k dispozícií vysokorýchlostný internet a rovnako prečerapnie dát pri mobilných internetoch, a nielen tých, vie byť z hľadiska rýchlosti poriadne drastické :)... tým pádom by ste mohli ľahko prísť o potencionálneho zákazníka, čo istotne nechcete. Na všetky tieto veľkosti obrázkov, rovnako kompresie obrázkov, reflektuje google a ostané vyhľadávače z hľadiska SEO optimalizácie.

Návod pre zmenšenie obrázkov pre web

Najlepšie je mať obrázky, ktoré sú na najdlhšiu stranu vo veľkosti 800px. Z toho vyplýva, ak mám obrázok na šírku, jeho šírku upravíme na 800px. Ak je najdlhšia strana na výšku upravíme tento rozmer na 800px. Opačný pomer strany obrázka si program upraví automaticky. Pracovať budete v staršej verzii programu Gimp 2.6.11, ktorý je pre Vás jednoduchší, nakoľko je rozdiel vo funkcionalite medzi novšími a staršimi verziami. Preto ak chcete aby fungoval rovnako ako je v našom návode stiahnite si verziu z našej webstránky.

Ako si rýchlo a jednoducho zmenšiť obrázok

1/ Otvorím si program Gimp
2/ Obrázok, ktorý chcem zmenšiť, si pretiahnem do otvoreného programu
3/ Na hornej lište kliknem na obrázok a vyberiem veľkosť obrázka
4/ Vyskočí nam tabuľka v ktorej prepíšem dané hodnoty (pri obrázku na šírku prepíšem šírku na 800px a pri obrázku na výšku prepíšem výšku na 800px) stačí prepísať len jednu hodnotu a dať enter, lebo druhú hodnotu nám upraví tak, ako je potrebné.
5/ Kliknem na mierka
6/ Teraz kliknem na krížik, ktorým zatvárame program a klikneme na uložiť
7/ V ďalšej tabuľke klikneme znova na uložiť

Takto máme obrázok zmenšený na veľkosť, ktorú potrebujeme. Ak obrázok upravujeme pre webstránku nezabudnite na kompresiu obrázkov pre web.