Distribúcia aktualizácií cez internet Windows 10

Nie každý vie o novej funkcií, ktorú do Windows 10 zaviedla spoločnosť Microsoft. Je to funkcia distribúcie aktualizácií do iných počítačov vrámci siete internet, ktorú využívate. To znamená, že ak využívate dátovo obmedzený internet, môžete mať problém.

Aktualizácia na Windows 10

Odkedy spoločnosť Microsoft spustila aktualizáciu starších systémov na novší systém Windows 10, zavládol menší chaos. Ľudia sa nevedeli dočkať aktualizácie, začali sa písať návody ako aktualizáciu vynútiť a mnoho ľudí experimentovalo so svojim pc. Na to, aby aktualizácie prebehli v poriadku a v čo najkratšom čase, vytvorila spoločnosť Microsoft vlastnú peer-to-peer sieť na distribúciu týchto aktualizácií. Je to vlastne sieť, ktorá cez funkciu Vášho nového systému Windows 10 poskytuje Microsoftu upload Vašej siete. Po prejdení aktualizácie na Windows 10 alebo čistej inštalácií systému je táto funkciu automatický zapnutá.

Optimalizácia doručovania aktualizácií Windowsu

Aktualizácia starších systémov, na ktorých je platforma zarezervovaná prebieha vo vlnách a stále nie je dokončená. Microsoft využíva malý trik, vďaka ktorému zvyšuje kapacitu dátovej prevádzky a tým zrýchľuje celý proces. To všetko sa však deje na úkor používateľa Windows 10, nakoľko využíva ich internet. Ide o využívanie uploadu používateľa ne ďalšie odosielanie aktualizácií a mnohí o tejto funkcií vôbec nevedia. V predvolenom nastavení systému Windows 10 je táto funkcia automaticky aktivovaná. Funguje to na princípe sťahovania súborov z dvoch zdrojov, z pc umiestneného v lokálnej sieti a už disponujúcimi potrebnými súbormi alebo používateľov na internete.

Vypnutie funkcie doručovania aktualizácií

Táto funkcia sa dá vypnúť veľmi jednoducho a za krátky čas, budete sa však hlbšie hrabať v nastaveniach nového Windows 10. V ponuke štart klikneme na Nastavenia. Vyberieme si možnosť Aktualizácia a zabezpečenie. Ďalej klikneme v sekcii Windows Update na Rozšírene možnosti. Teraz si kliknutím na Vybrať spôsob doručovania aktualizácií otvoríme miesto, kde si nastvíme potrebné veci. Dáme vypnúť odosielanie aktualizácií, poprípade ak chceme aby sa aktualizácie odosielali len medzi počítačmi v našej sieti, necháme zapnuté a dole označíme len Počítače v mojej lokálnej sieti. Edície WIndows 10 Enterprise a Education majú defaultne nastavené zdieľanie len vo vlastnej sieti.

Oplatí sa Vám táto funkcia?

Ak máte vo svojej lokálnej sieti viacero počítačov, nemusí byť táto funkcia na škodu. Pri využívaní vysokorýchlostného a neobmedzeného internetu je to vlastne jedno ale pri dátovo obmedzenom internete, totiž nebudete musieť sťahovať aktualizácie samostatne pre jednotlivé počítače, ale aktualizácie sa budú zdieľať medzi jednotlivými zariadeniami a tým Vám ušetria dáta a čas.

Poznámka na koniec, nikdy nevieme ako túto funkciu môže spoločnosť Microsoft využívať, preto odporúčame vypnúť ju úplne.